Kancelaria Upadłość Konsumencka

Kancelaria Upadłość Konsumencka Upadłość konsumencka w 3 zwyczajnych krokachOdwiedzając fora o tematyce finansowej i pożyczkowej coraz to nagminniej możemy się natknąć na zapytanie, co to jest upadłość konsumencka. W tym krótkim artykule chciałabym rzucić odrobinę światła na powyższe zagadnienie. W prostych słowach możemy, bowiem mówić o przeprowadzeniu bankructwa. Instytucja ta była znana już uprzednio w polskim systemie prawnym, niemniej jednak do tej pory mogły z niej skorzystać wyłącznie podmioty prowadzące działalność gospodarczą (np. spółki partnerskie). Aktualnie (a dokładniej z końcem grudnia 2009 roku) o ogłoszenie upadłości mogą się starać także osoby prywatne - konsumenci.

Niemniej jednak, żeby upadłość konsumencka stała się faktem każda osoba, która się o nią stara musi spełnić wiele przesłanek. Po pierwsze trzeba uwidocznić, że jesteśmy niewypłacalni (oznacza to, iż ze swoich dochodów nie jesteśmy w stanie opłacać naszych comiesięcznych deklaracji - klasyczny przykład osób, które wzięły dużo deklaracji i kwoty rat przewyższają uzyskiwane przychody). W następnej kolejności w treści uzasadniania wnioski, jaki będziemy wnosić w sądzie należy wskazać, iż zadłużenie powstało w sposób przez nas niezawiniony, np. padliśmy ofiarą oszustwa lub pożyczek o lichwiarskim charakterze.

Upadłość konsumencka to sprawa rzeka i przy składaniu właściwego wniosku potrzebna jest fachowa wiedza. Wobec tego stosownym rozwiązaniem jest skorzystanie ze wsparcia profesjonalnego pełnomocnika w osobie mecenasa lub radcy prawnego.